Strašení

“ Zlobíš, jen počkej až přijde táta, to uvidíš. Já mu to řeknu a on tě potrestá” ….. může být tato situace, bez ohledu na to, jestli otec trestá, vznikem chronického strachu? Učíme se opakováním a podobné situace se opakovaly často…..po určité době mozek vytvořil program. Nahrávka v hlavě se uloží jako realita a přehrává se v podobných situacích znovu a znovu…..
Jsme-li dívka, je možné, že se v důsledku tohoto programu bojíme, mužů?
Jsme-li chlapec, je možné že máme tendenci vzdoru proti sebemenší autoritě.
Znáte větu “Jen počkej, přijdou čerti a Mikuláš a oni vědí jestli jsi zlobil(la).”
Pokud víme co to je Zlobit. Tak alespoň víme čeho se vyvarovat. Je ale možné, že tomu pojmu vůbec nerozumíme, tudíž není jasné čemu se vyhnout, jak se chovat, aby se nestalo ,že zde dítě odneseno do pekla…. A tohle může vyvolat velký strach, který říká “ když nebudu dělat co po mě chtějí, budu oddělen od rodiny (zdroje bezpečí a hojnosti )a zemřu. Podle pohádek asi uvařeni v kotli.
Pohádky, třeba Perníková chaloupka. Ta sdělí dětem, že tatínek nechal děti v lese. Když se ze spárů ženy, která je chytila na sladkosti a od které se jen taktak podařilo utéct z lopaty a vrátit se domů, rodiče večeřeli a byli překvapeni že se děti vrátili domů. Pokud vám nevysvětlí smysl této báje, jste jako dítě ochotni jít sami do lesa? A máte odvahu potkat starší ženu a vzít si od ní sladkost? A co teprve Karkulka…
Děkuji

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.